Our Lady of the Blessed Sacrament School Finalists:

Christian DeAsis        Our Lady Queen of Martyrs School        Grade 6
Brandon Lam        St. Luke School                    Grade 6
Brianna Raghunath        Incarnation School                    Grade 6
Isaac Rivera            SS. Joachim & Anne School            Grade 6
Thomas Rocco        Our Lady of the Blessed Sacrament School    Grade 6
Christopher Seifert        St. Robert Bellarmine School            Grade 6
Michael Torres        Holy Child Jesus School                Grade 6

St. Adalbert School Finalists:

Owen Byrne            St. Matthias School                Grade 5
Alexa Canova        St. Pancras School                Grade 5
Patrick Kelly            Our Lady of Hope School            Grade 6
Ting Yan Li            St. Joan of Arc School            Grade 4
Kaiqi Liang            Our Lady of the Angelus School        Grade 6
Gabriel Maciejaszek    Sacred Heart School, Glendale        Grade 6
Kristoff Misquitta        Our Lady of Mercy School            Grade 4

Holy Angels Catholic Academy Finalists:

Jacky Bian            Holy Angels Catholic Academy        Grade 6
Sean Cabrera        Our Lady of Grace School            Grade 6
Christian Deem        St. Anselm School                Grade 6
Isabelle Hazar        St. Bernadette School            Grade 6
Michael Imbriale        Our Lady of Guadalupe            Grade 6
Joseph Leone        St. Bernard School                Grade 6

Our finalists will compete in the Diocesan Math Bee at Our Lady of Perpetual Help School in Brooklyn on Tuesday, November 27, 2012.  Good Luck to all!

A big thank you to our judges for their help and assistance at the Regional Math Bee sites – Barbara DeMaio – Most Precious Blood, Kristen Amend – Our Lady of Fatima, Pat Cavera – St. Francis Assisi – Astoria, Richard Steinmuller – Holy Child Jesus, Liz Berry – Immaculate Conception – Jamaica, Donna Zuzzolo – Incarnation, Lori Ann Taylor – Resurrection Ascension, Joann Heppt – Resurrection Ascension, Kathleen Moran – St. Sebastian, Irene Smith – Divine Mercy, Marina Machado – Our Lady of Hope, Rita Pennachio – Our Lady of Perpetual Help, Sylvia Anna Nomikos – St. Bernadette, Helene Cirrincione – St. Bernard, Patricia Waage – St. Agatha, Marissa Polizzotto – Holy Angels, Debbie Gonzalez – Our Lady of Grace, Dana Peruso – St. Catherine~St. Therese.

Special thanks to our host principals, Mrs. Rosemarie McGoldrick, Sr. Kathleen Maciej and Mrs. Joan Kane for their willingness to coordinate the Regional Bees.